Dzisiaj rozpoczyna się Festiwal Bachowski. Sprawdź program

Festiwal Bachowski
Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel to bohaterowie tegorocznej, szesnastej już edycji Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. W programie pięć spotkań z dziełami wielkich kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu. XVI Gliwicki Festiwal Bachowski otworzy 16 lipca koncert zatytułowany „Fuga ponad czasem” w wykonaniu Royal String Quartet. Zespół w składzie: Izabella Szałaj-Zimak (I skrzypce), Elwira Przybyłowska (II skrzypce), Marek Czech (altówka) i Michał Pepol (wiolonczela) wystąpi w najbliższy czwartek w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2).
Inauguracyjny wieczór to zaproszenie do niezwykłej muzycznej wędrówki z fugą ponad czasem. Rozpoczną ją dźwięki ostatniego dzieła Lipskiego Kantora – Kunst der Fuge, będącego swoistą alfą i omegą ścisłego kontrapunktu. Ten styl za życia Bacha, zdawało się odchodził już w bezpowrotną przeszłość. A jednak wracał i wraca do nas po dzień dzisiejszy. Dzieje się tak głównie za sprawą genialnej i odkrywczej beethovenowskiej wizji tej formy, która skonfrontowana zostanie bezpośrednio z arcydziełem Bacha, a z drugiej strony także z muzyką znakomitego polskiego kompozytora współczesnego Pawła Szymańskiego – zachęca Piotr Oczkowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. Początek – godz. 20.00.
c.n.lesaulnier_2 Na zdjęciu Chani i Nadja Lesaulnier (fot. materiały organizatorów) Natomiast 19 lipca o godz. 19.00 w Ewangelicko-Augsburskim Kościół Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19A) rozpocznie się koncert zatytułowany „Eternity”. Wystąpi francuski duet klawesynowy Le Petit Concert Baroque. Siostry Chani i Nadja Lesaulnier zaprezentują klawesynowe wersje ulubionych fragmentów bachowskich kantat oraz słynnego VI Koncertu brandenburskiego, a także francuską muzykę operową współczesnego Bachowi Jean-Marie Leclair’a. pashchenko_4 Na zdjęciu Olga Pashchenko (fot. materiały organizatorów) Kolejna odsłona festiwalu szykuje się 21 lipca. W sprzyjającym kontemplacji wnętrzu najstarszego gliwickiego kościoła pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej 36 zabrzmi klawesyn w roli solowej i kameralnej. Zagra na nim jedna z najbardziej wszechstronnych współczesnych wykonawczyń muzyki klawiszowej – Olga Pashchenko. Urodzona i wykształcona w Moskwie, obecnie mieszkająca w Amsterdamie, laureatka prestiżowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku, jako solistka i kameralistka jest stałym gościem najznakomitszych festiwali muzyki dawnej i współczesnej. Zaprezentuje w Gliwicach bachowską wizję barokowego stylus fantasticus w jego trzech klawesynowych toccatach. Wykona także dwie sonaty Jana Sebastiana na violę da gamba i klawesyn. W tych dziełach towarzyszyć jej będzie Anna Katyńska – mieszkająca w Rotterdamie polska wiolonczelistka i gambistka. Początek – godz. 19.00. a_katynska Na zdjęciu Anna Katyńska (fot. materiały organizatorów) Program i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.kikgliwice.com. Bilety są dostępne w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Dolnych Wałów 3, tel. 32/231-38-55), za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w dniu imprezy – w miejscu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem. Organizatorem XVI Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Przedsięwzięcie wspiera miejski samorząd. źródło: UM Gliwice foto: materiały organizatorów

czytaj więcej:

Nitsch sierpien

Trwają prace nad pomnikiem prof. Zbigniewa...

Plakat III edycja skompresowany 1

Rekrutacja na Uniwersytet...

Chopin gliwice

Cykl plenerowych koncertów w Parku Chopina....

Radiostacja gliwice 1

Z. Frankiewicz: Drewniany obiekt tej skali to...

Pocztowka ratusz gliwice

Gliwice w dziesięciu niezwykłych odsłonach....

Gtm gliwice

Aż trzy złote maski dla Gliwickiego Teatru...

Ulicznicy1

Zaprojektuj plakat 9. edycji "Uliczników"!