Dzisiaj akcja "kaskadowy pomiar prędkości". Co to jest?

Dzisiaj policjanci od wczesnych godzin rannych na terenie całego województwa prowadzą działania [...]
64 537126
Dzisiaj policjanci od wczesnych godzin rannych na terenie całego województwa prowadzą działania kontrolno-prewencyjne o kryptonimie „Kaskadowy pomiar prędkości”. Celem przedsięwziętych działań jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych.

Podejmowane kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego nadmierna prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych. Działania, które rozpoczęły się o godz. 6.00 mają między innymi charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami. Nadmierna prędkość w połączeniu z trudnymi zimowymi warunkami na jezdni często kończą się niebezpiecznym zdarzeniem drogowym, co pokazuje chociażby ostatni karambol na autostradzie A4. Podczas działań zabrzańscy policjanci będą wskazywać uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Warunki zimowe utrudniają kontrolę nad pojazdem nawet w przypadku jazdy z dozwoloną prędkością, a w połączeniu z brawurą zwiększają ryzyko poślizgu i mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności. Prowadząc pojazd należy też utrzymywać prędkość, która zapewnia bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby w razie nagłego hamowania uniknąć zderzenia. W związku z powyższym na drogach w całym województwie możne spodziewać się zwiększonej ilości kontroli prędkości. Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali przed przejściem dla pieszych. Działania potrwają do 22.00.stanowiących główne ciągi komunikacyjne kraju.

czytaj więcej:

Centrum przesiadkowe na Goethego

Kiedy zostanie otwarte centrum przesiadkowe na Goethego?

Zlodziej zabrze

Kierownik restauracji przywłaszczył sobie 87 tys. zł

Budowa centrum przesiadkowego w Rokitnicy

Centrum przesiadkowe w Rokitnicy. Co się dzieje na budowie?

3138c7366a6ecdf59187027501010d24

Kolejne 200 miejsc pracy! Tym razem w Decathlonie

8656a6058012a14c766868d73aad133b

Zobacz spot kampanii „Oszustwa na wnuczka”!

3f518086254ba3a2f0f3c3f27fc8971b

Sterty śmieci zalewają centrum Gliwic

A3739cbc06981f8355a0a5ceffcb4f16

Raport KZK GOP kolejny raz pod ostrzałem