Dziewiąta edycja zabrzańskiego budżetu obywatelskiego: ponad 100 wniosków i 6,6 mln złotych do wydania. Wiadomo już, kiedy głosowanie

Ponad 100 wniosków, a w nich kilka projektów ogólnomiejskich i prawie setka dzielnicowych. I przeszło 6 mln do wydania. Zakończył się czas składania wniosków w ramach dziewiątej edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego.

UM Zabrze
Plac zabaw ul Jablonskiego

Jak informują władze miasta, wśród zgłoszonych propozycji znalazły się miedzy innymi boiska sportowe, skate parki, tężnie, siłownie pod chmurką, place zabaw, miasteczka ruchu drogowego, a nawet alpinarium z roślinami kserotermicznymi.

Teraz to mieszkańcy zdecydują, na co wydać 6 mln 600 tys. zł, przeznaczonych na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego. Kwota podzielona zostanie na 21 puli dzielnicowych oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł.

– W tym roku, pomimo negatywnych skutków pandemii, Zabrze zwiększyło pulę środków na realizację zadań inwestycyjnych zgłoszonych, a następnie wybranych przez mieszkańców. Kwota 6 mln 600 tys. zł zostanie podzielona na 21 puli dzielnicowych (11 dzielnic dużych – tutaj pule wynoszą po 350 tys. zł i 10 małych – po 175 tys. zł) oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł – informuje Urząd Miasta.

Ostateczna liczba projektów, które zostaną poddane głosowaniu mieszkańców opublikowana zostanie 23 września. Samo głosowanie rozpocznie się 30 września i potrwa do 17 października.

By móc wziąć udział w głosowaniu trzeba będzie podać imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Ważne, by wskazać również że skończyło się 13 lat. Jeśli zdecydujemy się na głosowanie w formie elektronicznej, będziemy musieli podać dodatkowo numer telefonu albo adres mailowy – to tam zostanie wysłany sms lub mail z prośbą o potwierdzenie głosowania.

Szczegółowy terminarz dziewiątej edycji ZBO:

  • Rozpoczęcie składania wniosków – 9 maja 2022 r.
  • Zakończenie składania wniosków – 9 czerwca 2022 r.
  • Zakończenie wstępnej weryfikacji – 2 września 2022 r.
  • Termin na składanie odwołań od niedopuszczenia projektu do głosowania – 9 września 2022 r.
  • Publikacja ostatecznej listy projektów (po rozpatrzeniu odwołań) 23 września 2022 r.
  • Początek głosowania – 30 września 2022 r.
  • Koniec głosowania – 17 października 2022 r.
  • Ogłoszenie wyników głosowania – 24 października 2022 r.