Dziewiąta edycja zabrzańskiego budżetu obywatelskiego: 103 wnioski, 6,6 mln złotych. Wkrótce głosowanie

Budowa parku linowego, modernizacja boiska, nowy plac zabaw czy siłownia pod chmurką – oto niektóre propozycje z tegorocznej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy przez ponad dwa tygodnie będą mogli oddawać swoje głosy.

Facebook/ Miasto Zabrze
Zabrze

Głosowanie rozpocznie się 30 września i potrwa do 17 października. 24 października dowiemy się, które z projektów zgłoszonych przez mieszkańców zostaną zrealizowane. Do podziału czeka 6 mln 600 tys. zł. Kwota ta podzielona zostanie na 21 puli dzielnicowych oraz pulę ogólnomiejską o wartości 1 mln zł.

– Pozytywną ocenę przeszły ostatecznie 103 wnioski. Negatywna ocena prawno-techniczna zapadła w przypadku sześciu wniosków, a jeden wniosek został wycofany przez samego wnioskodawcę. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na sześć projektów ogólnomiejskich, w tym m.in. budowę parku liniowego dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat w Parku im. Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów; modernizację boiska szkolnego przy SP nr 16 czy też III etap budowy boiska wielofunkcyjnego „Sportowe Osiedle Kotarbińskiego” oraz 97 projektów dzielnicowych – informuje zabrzański magistrat.

Najwięcej projektów, bo po osiem, zgłoszono w dzielnicy Centrum Południe. Natomiast w dzielnicach Centrum Północ, Mikulczyce i Rokitnica po siedem wniosków. Wśród propozycji znalazły się, m.in. modernizacja szkolnego placu zabaw, wykonanie oświetlenia, budowa siłowni pod chmurką czy stworzenie nowych miejsc postojowych.

Celem głosowania, które rozpocznie się w naszym mieście 30 września, będzie wybór projektów, które następnie zostaną zrealizowane w ramach IX edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie przeprowadzone zostanie w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza dostępnego z każdego miejsca poprzez standardowe przeglądarki stron www. Będzie też możliwość oddania głosu za pośrednictwem formularza papierowego w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 5-7 – wyjaśniają urzędnicy.

Swój głos może oddać każdy zabrzanin, bez względu na wiek i meldunek. Wystarczy sam fakt utożsamiania się z miastem. Jak to zrobić? Trzeba będzie podać swoje dane oraz złożyć oświadczenie o zgodzie na procedowanie zgodnie z regulaminem.

Każdy mieszkaniec chcący głosować przez internet będzie zobowiązany podać numer telefonu komórkowego albo adres poczty elektronicznej, na który zostanie wysłany specjalny kod identyfikacyjny. Dopiero jego wpisanie w formularzu otworzy nam drogę bezpośrednio do oddania głosu. Każdy może oddać jeden głos na wybrany projekt dzielnicowy (nie musi być on związany z dzielnicą, w której mieszkamy) i jeden projekt ogólnomiejski – tłumaczą organizatorzy głosowania.

W ramach poprzednich ośmiu odsłon zabrzańskiego budżetu, mieszkańcy złożyli ponad 760 wniosków. Po oddaniu ponad 175 tysięcy głosów (głównie elektronicznie) na przestrzeni ostatnich lat do realizacji wybrane zostały 159 zadania. Większość z nich została już wykonana i służy mieszkańcom. Na ich realizację miasto przeznaczyło w latach 2015-2022 prawie 32 mln zł.