Deweloper w Gliwicach oddaje blok mieszkalny: kiedy podjąć decyzję o zakupie?

Praktycznie wszystkie nowe inwestycje mieszkaniowe w Polsce są skupowane dosłownie „na pniu”. Nowe mieszkania wciąż zapewniają dobrą stopę zwrotu. Jaki moment jest idealny, by podjąć decyzję o zakupie i podpisać odpowiednie dokumenty?

3faa82e631dc112131c5810ab1a3f117

Nowe inwestycje mieszkaniowe w 2021 roku

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, od stycznia do lipca 2021 roku deweloperzy oddali do użytku aż 123 497 lokali mieszkalnych. Oznacza to, że w porównaniu do analogicznego czasu przed rokiem, wynik lepszy o 2,3%.

Rośnie nie tylko statystyka w budownictwie prywatnym, ale i komunalnym, spółdzielczym i zakładowym. Takich mieszkań oddano w pierwszej połowie roku 2750 (wobec 1913 przed rokiem). Mimo tego, że jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb, to i tutaj widać spore wzrosty i tendencje całego rynku, aby budować jak najwięcej.

Rynek ewidentnie odbija się po „pandemicznym” 2020 roku, co doskonale widać w liczbie pozwoleń na budowę dla nowych mieszkań. Tych jest aż o 35,8% więcej niż przed rokiem. Jeśli deweloperzy wywiążą się ze swoich planów, to rynek już niebawem zwiększy się o kolejne 200 tysięcy lokali mieszkalnych.

Z roku na rok rośnie też standard takich inwestycji. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że w parze z rosnącymi cenami musi iść też odpowiednia jakość. Polacy gotowi są nie tylko inwestować w mieszkania w swoim rodzimym mieście, ale chcą też kupować nieruchomości w odpowiednio wysokim standardzie. Trend ten szczególnie dobrze widać w dużych miastach, gdzie żadna z firm z branży budowlanej nie ma pozycji monopolisty.

Świetnym przykładem takiego ośrodka miejskiego są Gliwice, gdzie działa wielu deweloperów, a dobre opinią cieszy się dom100.eu, budująca lokale mieszkaniowe od wielu lat. We wrześniu inwestor rozpoczął sprzedaż mieszkań drugiego bloku w Apartamentach Poezji III: jednej ze swoich flagowych inwestycji, która wyróżnia się m.in. wieloma proekologicznymi rozwiązaniami.

Kiedy podjąć decyzję o zakupie mieszkania?

Mieszkania od cenionego dewelopera — na przykład wspomnianej wcześniej firmy dom100.eu — sprzedają się bardzo szybko. Polacy zrozumieli, że wysoka inflacja oraz rekordowo niskie stopy procentowe stworzyły sytuację, kiedy zakup własnego mieszkania to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie kapitału.

Inwestycje na lokatach zapewniają znikome zyski, tak samo, jak większość obligacji. Jednocześnie liczba osób, które chcą ulokować swoje pieniądze w akcjach wysokiego ryzyka, gdzie można sporo zarobić, ale i sporo stracić, nie jest zbyt duża.

Eksperci twierdzą, że czas niezbędny do podjęcia decyzji zakupowej już niebawem znacznie się skróci. Wynika to z tego, że w Polsce wciąż mamy deficyt lokali mieszkaniowych. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że wynosi on około 650 tysięcy mieszkań, gdzie łącznie powinno zamieszkać około 1,7 miliona osób.

Jakie mieszkania sprzedają się najlepiej?

Zgodnie z danymi GUS, średniej wielkości nowy lokal mieszkalny ma około 85 metrów kwadratowych. Nie oznacza to jednak, że tylko takie duże mieszkania cieszą się zainteresowaniem ze strony kupujących. Nie brak też osób, którym marzy się nieduża kawalerka w nowym budownictwie.

Apartamenty Poezji III w Gliwicach
Apartamenty Poezji III w Gliwicach

Na rynku nie brakuje nowych osiedli, gdzie można znaleźć zarówno spore, 70-80 - metrowe mieszkania, jak i takich, które mają zaledwie jeden pokój i łączny metraż wynoszący około 25-35 metrów kwadratowych. Przyczyna jest prozaiczna: nie każdego stać na duże mieszkanie w nowym budownictwie.

Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że jeśli kupimy swój wymarzony metraż szybciej, to być może unikniemy podwyżki cen. Nie wiadomo, jak długo stopy procentowe będą tak nisko oprocentowane, jak obecnie. Poza tym wiele wskazuje na to, że ceny nowych mieszkań wciąż będą rosły.

Jeśli będziemy czekać zbyt długo, to nagle może okazać się, że inwestor skorygował swoją wycenę i cena za metr znacznie wzrosła. A to sytuacja, która z punktu widzenia kupującego może zmienić naprawdę wiele. Właśnie dlatego nie warto czekać zbyt długo i lepiej zdecydować się na zakup wymarzonego mieszkania jak najszybciej.