Dawny areszt śledczy, później plan filmowy. Pochodzący z XIX wieku budynek przy ulicy Sądowej znów będzie można zwiedzić

Dawny areszt śledczy przy ulicy Sądowej to nie jest łatwe miejsce. To miejsce przepełnione ludzkimi doświadczeniami… i wieloma historiami. I choć nie funkcjonuje już od kilku lat, to ściany budynku wciąż skrywają wiele tajemnic. Których pewnie już nigdy nie uda się odkryć. Mimo to warto się tam wybrać. Wkrótce odbędzie się kolejne zwiedzanie.

Przemysław Rodzik
Areszt Śledczy Zabrze

A będzie to możliwe już niebawem… i to w dość symbolicznym dniu – w piątek trzynastego. Teraz zainteresowani będą mieli szansę dowiedzieć się, jak wygląda areszt śledczy. Ten w Zabrzu przy ul. Sądowej został zamknięty w 2018 roku. I od tamtego czasu nic się w nim nie zmieniło. Wciąż na ścianach znajdują się symboliczne rysunki, a na drzwiach tabliczki z nazwiskami dowódców zmiany.

Wnętrze wygląda tak, jakby dosłownie przed chwilą wyszli z niego więźniowie i strażnicy. Nie dziwi zatem fakt, że budynek często przeistacza się w plan zdjęciowy. To właśnie tu nakręcono jedne z największych produkcji kinowych ostatnich lat, takich jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Rojst” czy „Najmro. Kocha, kradnie szanuje”.

Zwiedzanie dawnego aresztu śledczego umożliwia Sąd Rejonowy w Zabrzu. Aby odwiedzić to miejsce 13 października między godz. 10.00 a 11.30, wystarczy dokonać rezerwacji wysyłając swoje dane osobowe na adres: sekretariatdyrektora@zabrze.sr.gov.pl.

Areszt śledczy w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Opuszczony areszt śledczy w Zabrzu to hit tegorocznych urodzin GZM. Wiemy, kiedy znów będzie można go zwiedzić

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Areszt śledczy w Zabrzu

Może Cię zainteresować:

Wzorem było więzienie w Berlinie. Wnętrza opuszczonego Aresztu Śledczego w Zabrzu to dziś gotowy plan filmowy

Autor: Katarzyna Pachelska

31/05/2023