Czy gliwickiej fabryce Opla grozi strajk?

Opel gliwice
Rośnie napięcie pomiędzy zarządem z związkami zawodowymi działającymi przy gliwickiej fabryce Opla. Te ostatnie nie wykluczają rozpoczęcia akcji protestacyjnej jeśli zarząd GMMP nie zmieni polityki - ich zdaniem - łamania praw pracowniczych i niszczenia podstawowych zasad dialogu społecznego. Jak twierdzą związkowcy zarząd fabryki bez uzgodnień z reprezentacją załogi wprowadził sześciodniowy tydzień pracy dla kolejnych - po utrzymaniu ruchu - grup pracowniczych, co jest nie zgodne nie tylko z Regulaminem Pracy GMMP Gliwce ale i Kodeksem Pracy. Trzy organizacje związkowe działające przy gliwickiej fabryce przygotowały nawet apel do wicepremiera Janusza Piechocińskiego, który chciały mu wręczyć podczas ubiegłotygodniowej wizyty przedstawiciela rządu w GMMP Gliwice. To jednak się nie udało, więc apel został do wicepremiera wysłany pocztą. Czytamy w nim m.in., że:
Oczywistym zaprzeczeniem tej ostatniej normy było wspomniane jednostronne wprowadzenie przez pracodawcę zmian do Regulaminu pracy GMMP - noszącego, w tym przypadku jak na ironię nazwę ,,Zasady zatrudniania i partnerstwa w GMMP'' - mające miejsce z naruszeniem nie tylko przepisów Kodeksu pracy, ale również obowiązujących, przyjętych w grudniu 2013 przez partnerów społecznych, zasad uzgadniania zmian w Regulaminie Pracy GMMP. Przewidują one, że uzgodnienia te toczą się do momentu osiągnięcia porozumienia we wszystkich punktach będących przedmiotem uzgodnień, a tymczasem w przypadku zmian wprowadzonych jednostronnie przez zarząd GMMP Gliwice strony dialogu społecznego nie osiągnęły porozumienia w żadnym punkcie, zaś pracodawca nie zorganizował choćby jednego merytorycznego spotkania poświęconego uzgodnieniu zaproponowanych zmian! Jednoznacznie wskazuje to na fakt, że zarząd GMMP Gliwice nie miał nawet zamiaru przeprowadzenia - wymaganych przez Kodeks Pracy uzgodnień, których celem winno było osiągnięcie konsensusu".
W poniedziałek 6 lipca o godz. 10.30 przed budynkiem fabryki ma się odbyć briefing prasowy, na którym związkowcy mają przedstawić plan działania na wypadek nie podjęcia przez dyrekcję fabryki rozmów. Poniżej prezentujemy całą treść apelu skierowanego do wicepremiera Janusza Piechocińskiego. [gallery ids="eyJ1cmwiOiJodHRwczpcL1wvZHppc2lhand6YWJyenUucGxcL3dwLWNvbnRlbnRcL3VwbG9hZHNcLzIwMTVcLzA3XC9QZXR5Y2phLU9wZWwxLmpwZyIsInRpdGxlIjoiUGV0eWNqYSBPcGVsMSIsImNhcHRpb24iOiIiLCJhbHQiOiIiLCJkZXNjcmlwdGlvbiI6IiJ9,eyJ1cmwiOiJodHRwczpcL1wvZHppc2lhand6YWJyenUucGxcL3dwLWNvbnRlbnRcL3VwbG9hZHNcLzIwMTVcLzA3XC9QZXR5Y2phLU9wZWwtMi5qcGciLCJ0aXRsZSI6IlBldHljamEgT3BlbCAyIiwiY2FwdGlvbiI6IiIsImFsdCI6IiIsImRlc2NyaXB0aW9uIjoiIn0="]