Czas na spacer, czas na tężnie! W Zabrzu działają już dwie, a kolejne są w przygotowaniu

Kończyce i Maciejów polecają się na wiosenne przechadzki. Właśnie tam znajdziemy dwie zabrzańskie tężnie. Warto zatrzymać się przy nich na chwilę - takie inhalacje bardzo pozytywnie wpływają na nasz układ oddechowy.

UM Zabrze
Teznia solankowa zabrze gdzie

Z wizytą przy tężni

Wiosenna pora to dobra okazja, by trochę zadbać o zdrowie. Po zimowym okresie znów dostępne są terapie oddechowe naśladujące morską bryzę, nie wymagające wyjazdu poza granice miasta. Co to takiego? Mowa o miejscowych tężniach solankowych w Zabrzu. Są ulokowane w Kończycach i Maciejowie. Już wznowiły swoją działalność w tym sezonie! To przestrzenie idealne do spotkań i relaksu, gdzie można również poprawić kondycję zdrowotną dzięki inhalacjom leczniczej solanki.

Przypomnijmy, że tężnie te powstały w ubiegłym roku w dwóch dzielnicach Zabrza. Budowa tych obiektów została sfinansowana w 85% z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, w ramach projektu "Miasto Przestrzenią Rozwoju". W Kończycach obiekt umieszczono przy Dzielnicowym Ośrodku Kultury na ulicy Dorotki. Natomiast w Maciejowie przy Orliku na ulicy Kondratowicza. Są one dostępne dla zainteresowanych przez cały sezon. Drewniana konstrukcja z gałęziami tarniny, przez którą przelewa się solanka, odpowiada na rosnące potrzeby społeczeństwa dbającego o zdrowie. Jod zawarty w powietrzu wpływa korzystnie m.in. na pracę tarczycy. To także propozycja dla osób dbających o profilaktykę. Regularne inhalacje mogą wzmacniać odporność zdrowych mieszkańców.

Kolejne tężnie w budowie

Niebawem mieszkańcy będą mogli cieszyć się kolejnymi prozdrowotnymi obiektami – tym razem w dzielnicach Guido i Zaborze. Są to inicjatywy, które zwyciężyły w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego Zabrza. Prace przygotowawcze pod tężnię w Zaborzu już się rozpoczęły. Powstanie ona na terenie parku obok Aresztu Śledczego. Trwają również prace projektowe tężni, która ma pojawić się na terenie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 im. Marii Montessori. W dzielnicy Guido projekt przewiduje stworzenie strefy wypoczynkowej, gdzie znajdą się także ławeczki i ścieżka wśród kwiatów oraz krzewów, drewniana sala edukacyjna. Kiedy będziemy mogli oglądać gotowe tężnie. Budowa ma zakończyć się do grudnia 2024 roku.

Rewitalizacja parku Hutniczego

Może Cię zainteresować:

Park Hutniczy na nowo. Musicie to zobaczyć!

Autor: Redakcja

26/03/2024

Czatownia konczyce

Może Cię zainteresować:

Kończyce mają własną czatownię ornitologiczną

Autor: Redakcja

21/03/2024