Co dalej z hotelem Admiralspalast? „Restauracja, taras widokowy i fantastyczna panorama miasta”

Jest plan zagospodarowania hotelu Admiralspalast. Zabytkowy budynek przy ulicy Wolności 305 będzie pełnił reprezentacyjne funkcje.

UM Zabrze
Hotel Admiralspalast

Plan na zagospodarowanie hotelu został zaprezentowany przy okazji wykładu o zabrzańskich budowlach industrialnych i rewitalizacji budynków. To właśnie na uroczystej sesji Rady Miasta, w sali witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego, usłyszeć można było pierwsze ustalenia w tej kwestii.

W dolnej części ma być centrum informacji o mieście. W wyższych kondygnacjach po części mają być miejsca dla startupów. Są też przewidziane pokoje hotelowe, takie miejsce rezydencyjne dla gości. I wreszcie na samej górze, na dwóch ostatnich kondygnacjach, ma być również historyczna funkcja w postaci restauracji z tarasem widokowym, z którego roztacza się fantastyczna panorama miasta – wyjaśnił Tomasz Konior, architekt i urbanista.

Przypomnijmy, że hotel Admiralspalast to przedwojenna wizytówka miasta. Został wybudowany w latach 1924-28 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Nawiązuje do amerykańskich wysokościowców z tzw. szkoły chicagowskiej. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Kiedyś na parterze mieściła się piwiarnia, później działała tam kawiarnia i restauracja z salą balową na 500 osób. Na dachu znajdował się tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.

Miasto stało się właścicielem zabytkowego hotelu w styczniu 2022 roku. W maju, w ramach Polskiego Ładu, Zabrze otrzymało 35 mln zł. 30 mln zł będzie przeznaczone na rewitalizację obiektu.

czytaj więcej:

Hotel AdmiralsPalast

Ostatnia rajza po AdmiralsPalast. A potem remont zabytku

Hotel Admiralspalast w Zabrzu

35 mln złotych na miejskie inwestycje

Ares

Ma cukrzycę i chore serce! Musi przyjmować...

Zrzut ekranu 2016 06 27 godz 14 52 56

Koniec z gimnazjami. Co z "zawodówką"? Jakie...

Zdjęcie 6

Gliwickie licea i technika w Rankingu Szkół...

IMG 0556

"Powietrzne taksówki" w Gliwicach? Ogłoszono...

Joanna Jablczynska gliwice

Trenuj z Jabłczyńską w CH FORUM. Kibicuj 10...