Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane powstaje w Zabrzu. To pierwszy taki ośrodek w Polsce

W Zabrzu powstaje Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Rocznie przyjmie nawet 3 tys. pacjentów i otoczy ich profesjonalną opieką na najwyższym poziomie. To będzie pierwsze takie miejsce w Polsce, jego otwarcie zaplanowano już za kilka miesięcy.

UM Zabrze
W Zabrzu powstanie Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane, bo o nim mowa, zajmie powierzchnię 1000 mkw. Ośrodek będzie mieścił się przy Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

– Dzięki rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz determinacji i wizji prof. Moniki Adamczyk-Sowy na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. 3 Maja funkcjonować będzie obiekt, w którym zapewniona zostanie szybka diagnostyka SM i wszystkie dostępne opcje terapeutyczne – mówiła podczas wizyty roboczej w obiekcie prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Sprzęt, diagnostyka i rehabilitacja

– To ośrodek który powstał w odpowiedzi na potrzeby i trendy ogólnoświatowe, bo wiemy, że obecnie podstawą optymalnej organizacji opieki zdrowotnej są „centra doskonałości” nie tylko w neurologii, ale w ogóle w medycynie. Dzięki takiej organizacji i istnieniu takiego ośrodka, w którym pracuje wysoko wyspecjalizowany personel i lekarski i pielęgniarski, istnieje dostęp do innych specjalistów, którzy są potrzebni w tego typu opiece interdyscyplinarnej. To szczególnie istotne dla pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, gdzie wiemy, że ta interdyscyplinarność jest konieczna – tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Nowy ośrodek Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu będzie także cechował się dobrze zaplanowaną opieką rehabilitacyjną oraz dostępem do najnowszych metod diagnostycznych. Jak informuje zabrzański magistrat, pacjenci będą mieli do dyspozycji wszystko w jednym miejscu – od doskonałych specjalistów, do najnowocześniejszego sprzętu. W jednym miejscu, możliwa będzie szybka diagnostyka, szybkie włączenie właściwego i zindywidualizowanego leczenia oraz opieka spersonalizowana pod każdego z pacjentów.

Leczenie w trybie jednego dnia

Ośrodek oprze się w głównej mierze na opiece ambulatoryjnej, co wpisze się w najnowsze trendy zakładające odchodzenie od hospitalizacji na rzecz leczenia właśnie w takim trybie. Do dyspozycji lekarzy będzie także oddział łóżkowy, umożliwiający całodobową hospitalizację pacjentów.

– Ośrodek wyposażony zostanie w zaplecze diagnostyczne, m.in najnowocześniejszy rezonans magnetyczny. Zorganizowane zostaną sale do podawania leków w formie infuzji, umożliwiające pacjentom leczenie w trybie jednego dnia – zarówno w przypadku terapii rzutów choroby, jak i w ramach leczenia immunomodulującego. Będzie tu także prowadzona rehabilitacja dzienna – informuje Urzędu Miasta.

czytaj więcej:

Nowe linie minibusowe w Zabrzu mają uzupełnić siatkę połączeń autobusowych

Cztery nowe połączenia. Uzupełnią linie autobusowe

Modernizacja torowiska w Zaborzu

Rozpoczęła się modernizacja torowiska w Zaborzu

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w zabrzańskim magistracie

Urząd Miasta, z nowym sprzętem, dostępny dla wszystkich

Sztolnia zabrze

Kompleks jest drugim zabrzańskim obiektem...

61833fbba6189a3a415b47d89bae5973

Reklamy szpecą miasto! Przyłącz się do akcji

76db577b160d0d4497a19f4d0b6a25c8

Tragiczny pożar altany. Spłonęły dwie osoby

D0d12f6cae89ab7a29b463b68c032fcd

Dodatkowe wsparcie policji. "Wszystko dla...