Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane powstaje w Zabrzu. To pierwszy taki ośrodek w Polsce

W Zabrzu powstaje Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Rocznie przyjmie nawet 3 tys. pacjentów i otoczy ich profesjonalną opieką na najwyższym poziomie. To będzie pierwsze takie miejsce w Polsce, jego otwarcie zaplanowano już za kilka miesięcy.

UM Zabrze
W Zabrzu powstanie Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane, bo o nim mowa, zajmie powierzchnię 1000 mkw. Ośrodek będzie mieścił się przy Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

– Dzięki rektorowi Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz determinacji i wizji prof. Moniki Adamczyk-Sowy na terenie Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. 3 Maja funkcjonować będzie obiekt, w którym zapewniona zostanie szybka diagnostyka SM i wszystkie dostępne opcje terapeutyczne – mówiła podczas wizyty roboczej w obiekcie prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Sprzęt, diagnostyka i rehabilitacja

– To ośrodek który powstał w odpowiedzi na potrzeby i trendy ogólnoświatowe, bo wiemy, że obecnie podstawą optymalnej organizacji opieki zdrowotnej są „centra doskonałości” nie tylko w neurologii, ale w ogóle w medycynie. Dzięki takiej organizacji i istnieniu takiego ośrodka, w którym pracuje wysoko wyspecjalizowany personel i lekarski i pielęgniarski, istnieje dostęp do innych specjalistów, którzy są potrzebni w tego typu opiece interdyscyplinarnej. To szczególnie istotne dla pacjenta ze stwardnieniem rozsianym, gdzie wiemy, że ta interdyscyplinarność jest konieczna – tłumaczy prof. Monika Adamczyk-Sowa.

Nowy ośrodek Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu będzie także cechował się dobrze zaplanowaną opieką rehabilitacyjną oraz dostępem do najnowszych metod diagnostycznych. Jak informuje zabrzański magistrat, pacjenci będą mieli do dyspozycji wszystko w jednym miejscu – od doskonałych specjalistów, do najnowocześniejszego sprzętu. W jednym miejscu, możliwa będzie szybka diagnostyka, szybkie włączenie właściwego i zindywidualizowanego leczenia oraz opieka spersonalizowana pod każdego z pacjentów.

Leczenie w trybie jednego dnia

Ośrodek oprze się w głównej mierze na opiece ambulatoryjnej, co wpisze się w najnowsze trendy zakładające odchodzenie od hospitalizacji na rzecz leczenia właśnie w takim trybie. Do dyspozycji lekarzy będzie także oddział łóżkowy, umożliwiający całodobową hospitalizację pacjentów.

– Ośrodek wyposażony zostanie w zaplecze diagnostyczne, m.in najnowocześniejszy rezonans magnetyczny. Zorganizowane zostaną sale do podawania leków w formie infuzji, umożliwiające pacjentom leczenie w trybie jednego dnia – zarówno w przypadku terapii rzutów choroby, jak i w ramach leczenia immunomodulującego. Będzie tu także prowadzona rehabilitacja dzienna – informuje Urzędu Miasta.