Będą nowe połączenia między Zabrzem, Rudą Śląską i Bytomiem. Umowa na zaprojektowanie łącznic została podpisana

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę na zaprojektowanie łącznic kolejowych, które umożliwią uruchomienie nowych połączeń między Bytomiem a Zabrzem i Rudą Śląską.

Fot. Szymon Grochowski/ PKP PLK
Stacja Bytom widok na perony i prace budowlane

Budowa łącznic kolejowych ma usprawnić połączenie Bytomia z Zabrzem, Rudą Śląską oraz Katowicami. Jak zapowiadają w PKP PLK, podróż pociągiem z Bytomia do Rudy Chebzie zajmie 10 minut, a z Rudy Orzegowa do Katowic – 15 minut.

– Celem utworzenia dodatkowej trasy jest włączenie nowych dzielnic Bytomia i Rudy Śląskiej do sieci kolejowych przewozów pasażerskich, a także umożliwienie uruchomienia nowych połączeń w aglomeracji. Projekt obejmuje budowę dwóch łącznic kolejowych, pozwalających na przejazd od Bytomia przez Rudę Orzegów do Rudy Śląskiej i Zabrza oraz modernizację linii między Zabrzem Biskupicami a Rudą Chebzie (nr 189) – informują PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Nowe przystanki powstaną w Rudzie Śląskiej Orzegowie oraz w Bytomiu, w rejonie ul. Zabrzańskiej.

Prace projektowe dla inwestycji pod nazwą „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wsch. w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska” będą realizowane w latach 2023-2026. Natomiast roboty budowlane mogą być prowadzone w latach 2026-2029. Szacowana wartość całego zadania (prace projektowe i budowlane) to ponad 270 milionów złotych.

Dodajmy, że inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

Nowy przystanek

Może Cię zainteresować:

Dwie kolejowe inwestycje z Zabrza trafiły na listę podstawową tzw. Programu Przystankowego

Autor: Redakcja

05/07/2023

Przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Roosevelta

Może Cię zainteresować:

Trwa przebudowa wiaduktu na ulicy Roosevelta, w tym tygodniu wraca ruch pociągów. Koniec prac za kilka miesięcy?

Autor: Redakcja

18/05/2023