Alina Nowak o finansowaniu in vitro z budżetu województwa. "Przed nami trudne zadanie"

Sejmik Województwa Śląskiego podczas nadzwyczajnej sesji przyjął uchwałę w sprawie dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Na lata 2023-2026 zostanie przeznaczonych 20 milionów złotych. Zabrzańska radna sejmiku - Alina Nowak podkreśla województwo stanie przed trudnym zadaniem. - Dzięki przyjęciu uchwały zatroszczymy się o osoby, których dotychczas nie było stać na stosowanie tej metody zapłodnienia - wyjaśnia radna.

FB Alina Nowak
Alina Nowak

W środę, 7 grudnia podczas nadzwyczaj sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę w sprawie finansowania in vitro z budżetu województwa. Zgodnie z przewidywaniami projekt został przyjęty, zagłosowała za nim większość radnych. Jedną z radnych, która poparła uchwałę była Alina Nowak, zabrzańska radna sejmiku, która podczas ostatniej sesji sejmiku województwa, razem do marszałkiem i dwojgiem radnych przeszła do ruchu samorządowego Tak! Dla Polski.

"Województwo stać na taki wydatek"

Radna uważa, że województwo jest przygotowane na taki wydatek, a budżet zostanie odpowiednio przygotowany, a środki (20 milionów złotych) zostaną zabezpieczone na ten cel.

- Jesteśmy w trakcie podjęcia ważnej decyzji, jaką jest finansowanie in vitro z budżetu województwa. Uważam, że program powinien być finansowany ze środków budżetu państwa - tłumaczy Alina Nowak. - Dzięki przyjęciu uchwały zatroszczymy się o osoby, których dotychczas nie było stać na stosowanie tej metody zapłodnienia - dodaje.

Zdaniem Aliny Nowak ta decyzja będzie miała pozytywny wpływ na województwo śląskie. Oprócz pomocy małżeństwo bezdzietnym, finansowanie in vitro przełoży się na przyrost naturalny. Oczywiście finansowaniem objęte zostaną tylko osoby zainteresowane - To dla nas ważny projekt, ponieważ dzięki niemu możemy pośrednio przyczynić się do ograniczenia zjawiska depopulacji w naszym województwie.

Radna jeszcze trzy miesiące temu głosowała przeciwko finansowaniu in vitro. Jednak jak podkreśla, decyzja była uwarunkowana lojalnością wobec aktualnego wówczas ugrupowania.

- Na klubie, jeszcze przed podjęciem decyzji wyraziłam opinię, że jestem zainteresowana stosowaniem tej metody, jednak wówczas w sejmiku panował inny układ sił politycznych - zaznacza Alina Nowak.

In vitro drugi raz w Sejmiku Województwa Śląskiego

Przypomnijmy, że Sejmik Województwa Śląskiego już wcześniej obradował w sprawie dofinansowania in vitro. Wówczas uchwała KO nie przeszła. Przeciwny był nawet Jakub Chełstowski, który opowiadał się po prawej stronie sceny politycznej. Tłumaczył wówczas, że w budżecie nie ma na to pieniędzy.

Jednak tym razem uchwała została przyjęta 7 grudnia. 20 milionów złotych zostanie przeznaczone na lata 2023-2026 na dofinansowanie in vitro - po pięć milionów w każdym roku. Pieniądze na ten cel w budżecie musi znaleźć niedawno powołany nowy zarząd województwa.

Alina Nowak 1536x1024

Może Cię zainteresować:

Finansowanie in vitro w budżecie województwa śląskiego. Była radna PiS: Zawsze byłam za, a klub był przeciw

Autor: Arkadiusz Nauka

30/11/2022

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę ws. in vitro. Chce przeznaczyć 20 mln złotych

Autor: Patryk Osadnik

07/12/2022