9 osób, w tym 7 dzieci, podtruło się tlenkiem węgla. Przewieziono ich do szpitala

Do groźnej sytuacji doszło dzisiaj, 23 stycznia 2022 r., w jednym z budynków wielorodzinnych w Zabrzu, przy ul. Osiedleńczej. Aż 9 osób przewieziono do szpitala.

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu dzisiaj, 23 stycznia o godz. 12.20 otrzymali informację o zadymieniu mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Osiedleńczej 2 w dzielnicy Zaborze. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Zabrza.

Zadymienie mieszkania w Zaborzu. Czujniki wykryły czad

Gdy strażacy przybyli na miejsce, okazało się, że zgłoszone zadymienie powstało wskutek nieszczelności pieca kaflowego w mieszkaniu na 1 piętrze.

Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i jak najszybciej zaczęli ewakuować lokatorów. Zabrali się też za wygaszanie palenisk w piecach na paliwo stałe nie tylko w zadymionym mieszkaniu, ale też w całym pionie budynku. Jednocześnie przeprowadzono pomiary na obecność tlenku węgla w powietrzu. Okazało się, że czujniki wykryły czad.

9 osób przewieziono do szpitala

Już w trakcie interwencji strażaków lokatorzy mieszkania na 1. piętrze zaczęli uskarżać się na bóle i zawroty głowy, charakterystyczne dla zatrucia tlenkiem węgla. Przywołano zespoły ratownictwa medycznego oraz zadysponowano dodatkowe butle z tlenem wraz z osprzętem.

W sumie poszkodowanych było 9 osób. Aż siedem spośród nich to dzieci. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitala.

W akcji, która trwała ponad 3 godziny brało udział 14 ratowników z JRG Zabrze.

Ważny czujnik tlenku węgla

Zabrzańscy strażacy apelują: - Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych. Sprawdźmy stan techniczny urządzeń grzewczych w naszym domu, pamiętajmy o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. Nie zapominajmy też o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Zabezpieczmy się, zamontujmy w naszym domu, mieszkaniu czujnik tlenku węgla.

W związku z interwencją zabrzańscy strażacy przekazali czujnik tlenku węgla w ramach ogólnopolskiej kampanii Państwowej Straży Pożarnej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa”.