24-latek z Zabrza stracił 50 tysięcy złotych. Zainstalował tę aplikację

W piątek na policję zgłosił się 24-letni mężczyzna, którego oszukano metodą na inwestycje w kryptowaluty przy wykorzystaniu aplikacji AnyDesk. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne.

64 679305

Typowe oszustwa inwestycyjne zawierają kuszącą obietnicę zysku poprzez inwestycje w akcje, obligacje, kryptowaluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub alternatywne źródła energii. Tym razem ofiarą oszustów padł 24-letni zabrzanin.

Do pokrzywdzonego zadzwoniła kobieta, informując go, że na jego wirtualnym portfelu znajdują się kryptowaluty, które zarobił dla niego bot (program symulujący działania człowieka). Mężczyzna nie był zdziwiony, ponieważ kiedyś interesował się tematem kryptowalut. Oszustka zapewniała 24-latka, że pomoże mu w pozyskaniu zarobionych pieniędzy, jednak w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk.

AnyDesk to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym na przykład telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej. Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku.

Oszustka po uzyskaniu dostępu do telefonu pokrzywdzonego wykorzystała aplikację bankową do zaciągnięcia kredytu na kwotę 50 tysięcy złotych. Następnie środki przelała na własne konto. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne, dlatego po raz kolejny apelujemy o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tym instalowaniu oprogramowania.

czytaj więcej:

Krzyż

Związani i zakopani. Kto zamordował małżeństwo?

Policja Gliwice1

Wkroczyli o 6 rano. Zatrzymali 5 poszukiwanych

Policja gliwice

Prośby ani groźby nie pomagają. Kolejni...

Radio1

Ukradli Ci radio? Sprawdź, czy to Twoje

Bezpieczny senior

Wspólna akcja „Bezpieczny senior” przynosi...

F8dfd986bebe10c284b03663b2dad1b8

Coraz więcej przypadków przemocy domowej

17b301a9eaaea28033c8225451a773ca

Zatrzymano skorumpowanych instruktorów z Gliwic