Czary-Gary mamy Barbary. Pieczemy chleb, przygotowanie zajmie Wam parę minut

Chleb2 1

Dotychczas nie czułam się na siłach żeby upiec w domu chleb, bałam się, że trzeba posiadać doświadczenie, kojarzyło mi się to też z czasochłonnym wyrabianiem ciasta i czekaniem na wyrośnięcie. Zaczęłam próbować i w ten sposób powstał przepis na chleb orkiszowy z ziarenkami, przygotowanie zajmie Wam parę minut, a zapach i smak domowego pieczywa zachwyci !chleb10Przepis brzmi krótko i zwięźle: Rozpuścić w wodzie drożdże z syropem klonowym, a następnie połączyć z resztą składników. Wyrabiać przez chwilę. Piec 20 min w 220 stopniach, następnie 20-25 min w 200, góra-dół.

chleb3_gliwice

Składniki na dwa chlebki: -250g mąki orkiszowej, -150g mąki żytniej, -100g mąki pełnoziarnistej, -¾ szklanki słonecznika -½ szklanki siemienia lnianego, -¼ szklanki pestek z dyni, -500ml ciepłej wody (w żadnym przypadku gorącej!) -łyżka syropu klonowego (cukru bądź miodu), -łyżka soli, -2 łyżki oleju, - 65 g świeżych drożdży (ok. 18-20 suchych).

*Formy 20 cm x 11 cm natłuścić i pokryć mąką bądź otrębami. W połowie pieczenia można przykryć chlebki papierem żeby się nie spiekły za bardzo. Po wyciągnięciu z piekarnika wyjąć od razu z foremek. Dobry chleb wydaje głuchy dźwięk po postukaniu go od spodu. Oczywiście można zastosować też inne kombinacje mąk.

Chleb uzyskał rekomendację Laury, smacznego :)laura_gliwice

Przypominamy, że to już kolejny wpis Basi – kliknij tutaj aby zobaczyć przepis na ciepłą kolorową kolację. Basia – prywatnie spełniona żona i mama małej Laury. Prowadzi stronę na Facebooku Czary-Gary mamy Barbary.