Pionierski zabieg kardiologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu wykonano pionierski zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu. To alternatywa w leczeniu chorych z niewydolnością nerek.

Materiały prasowe
Zabieg sccs zabrze

Przezskórna wymiana zastawki aortalnej (TAVI) to metoda małoinwazyjnego leczenia stenozy aortalnej u pacjentów, dla których klasyczne leczenie kardiochirurgiczne jest zbyt ryzykowne. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu metodą ta jest stosowana od wielu lat, w 2023 roku wykonano ponad 240 takich procedur.

Pionierski zabieg w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Jednym z ograniczeń dla tej formy leczenia jest konieczność podania istotnej ilości kontrastu, zarówno podczas przygotowania pacjenta do zabiegu, jak i w trakcie samej procedury.

- Dla pacjentów z niewydolnością nerek do tej pory podanie kontrastu stanowiło ważny czynnik powikłań, skutkujący ryzykiem pogłębienia niewydolności nerek do dializ włącznie czy odstąpienia od samego zabiegu TAVI - wyjaśnia dr Łukasz Pyka z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego SCCS w Zabrzu. - Stanęliśmy przez wyzwaniem leczenia pacjenta, u którego po zabiegu koronarografii, wykonanym w innym ośrodku, doszło do znacznego, utrzymującego się pogorszenia funkcji nerek. Konsultujący nefrolog wyrażał znaczne obawy co do konieczności leczenia dializami po ponownym podaniu kontrastu. Opierając się na nielicznych danych z literatury przygotowaliśmy pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej bez kontrastu w zakresie serca i głównych naczyń oraz echokardiografii z obrazowaniem 3D - dodaje dr Łukasz Pyka.

W trakcie zabiegu dla właściwego ułożenia zastawki lekarze umieścili w zatokach wieńcowych cewniki diagnostyczne oraz kierowali się echokardiografię przezprzełykową. Zabieg przebiegł bardzo dobrze i obecnie pacjent po 5 dniach hospitalizacji został wypisany do domu na święta. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Pionierski w skali kraju zabieg TAVI bez użycia kontrastu przeprowadził zespół kardiologów i kardiochirurgów z III Kliniki Kardiologii SUM pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora oraz z Kliniki Kardiochirurgii SUM pod kierownictwem doc. Tomasza Hrapkowicza:

  • dr Łukasz Pyka,
  • dr Krzysztof Wilczek,
  • dr Anna Kwiecień,
  • dr Tomasz Niklewski

Śląskie Centrum Chorób Serca planuje kontynuować i rozwijać tą metodę leczenia dla szczególnie obciążonej populacji chorych z ciężką stenozą aortalną i niewydolnością nerek.

In vitro

Może Cię zainteresować:

Program in vitro w woj. śląskim zamrożony. „Mam świadomość, że to trwa bardzo długo”

Autor: Patryk Osadnik

07/12/2023

Onkologia unia europejska2

Może Cię zainteresować:

Unijny program walki z rakiem ma wyrównać jakość opieki onkologicznej w każdym europejskim kraju

Autor: Redakcja

04/12/2023

Sosnowiecki Szpital z nowym sprzętem do diagnostyki snu

Może Cię zainteresować:

Nowy sprzęt w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Do diagnostyki snu. „Pacjenci mogą skorzystać z precyzyjnych badań polisomnograficznych”

Autor: Redakcja

13/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon