Prof. Marian Zembala (1950-2022). Wybitny kardiochirurg, charyzmatyczny człowiek, dumny Ślązak

Profesor Marian Zembala nie żyje. Wybitny lekarz i były minister zdrowia odszedł w wieku 72 lat - ta wiadomość wstrząsnęła nami 19 marca 2022 roku. Profesor sam zakończył swoje życie.

Zembala Marian

Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 w Krzepicach koło Kłobucka. Był jednym z najbardziej znanych polskich lekarzy, wybitnym kardiochirurgiem i profesorem nauk medycznych. Piastował również urząd ministra zdrowia (2015) i był posłem na Sejm VIII kadencji, wcześniej zaś radnym sejmiku śląskiego.

Był uczniem prof. Zbigniewa Religi. W Zabrzu zrobił to, czego Relidze się nie udało

Marian Zembala jako członek zespołu Zbigniewa Religi uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca.

"On otrzymał bezpośrednią schedę po 10 letniej działalności prof. Zbigniewa Religi - Zabrze. I zrobił to czego Relidze się nie udało: z sukcesem transplantację serca i płuc (od tego czasu SCCS zabrzański jest centrum też transplantacji płuc), ale też zbudował kilka nowych oddziałów, świetne kolejne szpitale specjalistyczne, których było brak w Polsce. Jak każdy z uczniów prof. Zbigniewa Religi był samodzielny, twórczy, charyzmatyczny, niezwykły" - wspomina go "Medical Robotics Reports".

Od 1993 roku kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jako jego dyrektor. W czerwcu 2018 doznał udaru, od tego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim.

"Z wózka widzi się więcej, dokładniej"

W 2014 roku wszedł na ekrany film fabularny "Bogowie", poświęcony lekarzom słynnego zespołu kardiochirurgów Zbigniewa Religi. Mariana Zembalę zagrał w nim Piotr Głowacki, zaś sam prof. Zembala wystąpił w epizodycznej roli członka komisji etyki lekarskiej.

- Obraz Profesora z podniesionym palcem znają więc pewnie wszyscy. Podobnie jak jego biały fartuch, uwagi rzucane do ludzi mijanych na korytarzach, łapanie za ramię rozmówców, by skrócić dystans. I wreszcie jak ten wózek. Wózek, który nadał profesorowi jakiegoś szczególnego majestatu. Zmienił wtedy ton, mówił więcej o cierpieniu: „Świat widziany z perspektywy inwalidzkiego wózka to świat większej pokory. Z wózka widzi się więcej, dokładniej” – przyznawał - wspomina go Marek Twaróg, były redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego".

Był pasjonatem żeglarstwa.

Ciało prof. Zembali zostało znalezione 19 marca 2022 r. w basenie jego domu w Zbrosławicach. Prokuratura Rejonowa w Tarnowskich Górach poinformowała, że przyczyną śmierci było utonięcie. Śledczy wykluczyli jednocześnie udział osób trzecich.

Nabożeństwo pogrzebowe prof. Mariana Zembali odbyło się 26 marca 2022 r. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Sam pochówek w Zbrosławicach miał charakter kameralny i był przeznaczony wyłącznie dla rodziny.

Śp. prof. Marian Zembala został pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego.

Prof. Marian Zambala

Może Cię zainteresować:

Marian Zembala nie żyje. Michał Zembala opublikował wzruszający list do zmarłego ojca. "Żegnaj kapitanie. Żegnaj Profesorze"...

Autor: Redakcja

20/03/2022

Profesor Marian Zembala

Może Cię zainteresować:

"Tym Samarytaninem inspirował nas, popędzał, rozkazywał działać". Marek Twaróg wspomina Prof. Mariana Zembalę

Autor: Marek Twaróg

19/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon